Обезроговяването на говеда става все по-често срещано в днешно време, като най-често се практикува с цел превенция на наранявания при хората и животните. Най-подходящото време за обезроговяване на едри преживни животни е периода между втората и шестата седмица след раждането им. Познати са няколко метода:
- механично премахване - обикновено се прилага при говеда с вече израстнали рога. Осъществява се с тел и дръжки за обезроговяване или т.нар. Трион на Джигли.
- химично обезроговяване - чрез щифтове и пасти, които са подходящи за употреба само при телета до 6 седмици.
- термично обезроговяване - чрез обгаряне с уреди, т.нар. каутери , които могат да се изполват също при телета до 6 седмична възраст. Тези уреди могат да бъдат захранвани от електрическата мрежа , но се предлагат и мобилни варианти захранвани с фалкони с газ или акумулаторни батерии.
Правилно изпълненото обезроговяване преминава през няколко стъпки:
- застригване на косъмчетата около рогчето
- локално обезболяване с лека местна упойка или спрей за шоково охлаждане
- обгарянето на рогчето е същинската част от процеса. Ако обезроговявате с уред , то предварително трябва добре да почистите неговата глава - това гарантира, че топлината от уреда се разпределя равномерно. След включването на уреда трябва да се изчака , за да загрее той до максимална температура, след което се поставя върху рогчето и се задържа определено време ( описано в инструкцията на всеки уред).
- дезинфекцията след обезроговяване не е за пренебрегване. За целта се използват различни спрейове за рани, които защитават обгореното място, като го дезинфекцират и покриват , предпазвайки го от насекоми
Алфавет ви предлага подбрана гама от уреди за обезроговяване и продукти, които следват целия процес - тел и дръжки за обезроговяване, ножици и машинки за бръснене на областта около рогчето, щифтове и пасти за химично обезроговяване , както и дезинфекционни средства за обработка на раните след премахването на рогчето.